Odpovědi na časté dotazy

Pokud nenaleznete odpověď na váš dotaz, neváhejte se na nás obrátit. Kontakty najdete ZDE.

Kliknutím na otázku rozbalíte odpověď.

Jak prodloužit výpůjčku

Prodloužení výpůjčky – tzv. prolongaci lze realizovat pouze 2 způsoby:

  1. Osobně v knihovně v kterémkoli oddělení nebo pobočce knihovny (Otvírací hodiny ZDE).
  2. Elektronicky prostřednictvím našich www stránek (přihlášení do on-line konta čtenáře ZDE).

Elektronická prolongace probíhá jednoduše, prostřednictvím odkazu výše zobrazíte přihlašovací formulář, který vyplníte dle zadání (uživatelské jméno = číslo vašeho čtenářského průkazu a heslo (PIN) ve tvaru RRMMDD – rok, měsíc a den narození).

Po vložení a stisknutí tlačítka Přihlásit si po rozkliku pod Vaším jménem vpravo nahoře zvolíte Moje výpůjčky a tím získáte přehled o Vašich výpůjčkách. Aktuální stav Vašich rezervací zjistite rozklikem odkazu Moje objednávky.

Pokud splňujete podmínky pro prolongaci ( je uhrazen roční poplatek, není upomínka, není rezervace na Vámi půjčený titul), pod Vaším kontem se zobrazí tlačítko prodloužit vše a prolongaci provedete sami. Současně se změní datum, dokdy byly dokumenty prodlouženy.

Pokud se datum prodloužení u výpůjčky nezměnil, je to z toho důvodu, že titul nebo více titulů máte vypůjčeny více jak 100 dní (u výpůjčního protokolu vedeném přes počítač je výpůjční lhůta nastavena na 100 dnů a při jejím překročení třeba jediným svazkem, program počítače neumožní čtenáři další půjčování až do doby vrácení dlouhodobě půjčených knih – cit. z knih. řádu) – systém je zablokován a další výpůjčka není možná. Prolongace prostřednictvím internetu je rovněž zablokována.

Elektronická prolongace je možná pouze jednou, a to do 30 dnů od data půjčení. Další prodloužení výpůjček je možné jen při osobní návštěvě knihovny.

Jak hledat v knihovně

Přestože uspořádání a řazení knihovních a informačních fondů má v knihovnách pevný řád a svou logickou strukturu, přesto novým nebo nezkušeným uživatelům může způsobit řadu nejasností a obtíží při vyhledávání potřebných titulů nebo informačních dokumentů. Následující text má usnadnit orientaci a vyhledávání v knihovně v České Lípě.

Řazení v oddělení beletrie je založeno na abecedním systému. Z beletristické tvorby jsou samostatně vyčleněny některé literární žánry – detektivky, sci-fi, fantasy, divadelní hry, poezie, válečná literatura, životopisy, cestopisy a cizojazyčná (krásná) literatura. Veškeré knihy zde uložené jsou řazeny abecedně podle počátečních písmen autorova příjmení.  Z obvyklého abecedního řazení v oddělení beletrie poněkud vybočují cestopisy. Pro tuto literární oblast si „vypůjčujeme“ systém řazení naučné literatury neboť zde často hledáme podle tématiky – oblasti, která nás zajímá. Cestopisy jsou tedy řazeny podle světadílů a uvnitř těchto skupin opět podle počátečních jmen autora. Kniha, která nemá autora je zařazena podle počátečních písmen názvu díla.

V oddělení naučné literatury je literatura řazena podle mezinárodního desetinného třídění tj. podle vědních oborů. Každý z vědních oborů je vyjádřen číselným znakem (třídníkem). V jednotlivých skupinách (vědních oborech) jsou knihy řazeny pomocí skladových signatur (čísla s písmenem). Pro vyhledání konkrétního titulu je dobré si tato čísla opsat z on-line katalogu.

Jak hledat v Národní digitální knihovně díla nedostupná na trhu

Odkaz na návod je zde a vede na jiný web. Otevře se na nové kartě.

Jak si objednat časopis v on-line katalogu

Odkaz na návod je zde a vede na jiný web. Otevře se na nové kartě.

Jak si objednat knihu v on-line katalogu

Odkaz na návod je zde a vede na jiný web. Otevře se na nové kartě.

Jak se přihlásit do on-line katalogu

Odkaz na návod je zde a vede na jiný web. Otevře se na nové kartě.

Jak zaplatit registrační poplatek

Pokud již vypršela doba  platné roční registrace (přesný termín na vyžádání sdělí pracovnice na jednotlivých odděleních knihovny), můžete úhradu uskutečnit

  • hotově v Městské knihovně nebo na pobočkách knihovny
  • kartou prostřednictvím platebního terminálu pouze v knihovně na nám. T.G.M. nebo na pobočce Špičák
  • převodem určené částky dle ceníku na  účet Městské knihovny Česká Lípa č. 16332421/0100. Jako variabilní symbol uveďte číslo své čtenářské průkazky a do zprávy příjemci uveďte „Jméno, Příjmení – registrace 2024“

Registrace platí 1 rok (365 dnů).

Jak se registrovat do knihovny

Registraci/přihlásit se do knihovny lze realizovat osobně v jakémkoliv oddělení nebo pobočce Městské knihovny Česká Lípa. Vždy je potřeba vyplnit přihlášku.

S ohledem na urychlení odbavení v prostorách knihovny můžete přihlášku vyplnit online, prostřednictvím formuláře v online katalogu ZDE.