Půjčování knih

Výpůjční lhůta knih je stanovena na 28 dní. Výpůjční lhůtu lze 2x prodloužit. Nejdéle je však možné mít knihy zapůjčené 100 dní. Pak dojde k zablokování čtenářského konta.

Beletrii pro dospělé (romány, povídky, …) najdete v přízemí hlavní budovy a na všech pobočkách.

Naučnou a populárně naučnou (učebnice, slovníky, příručky, životopisy, cestopisy) najdete v naučném oddělení hlavní budovy a v omezeném množství i na pobočkách.

Literaturu pro děti najdete v dětském oddělení a všech pobočkách knihovny.

E-knihy k zapůjčení

Knihovna je tu pro vás 7 dní v týdnu, 24 hodin denně! Nevěříte? Prostě si půjčte e-knihu, je to tak snadné!

Ve spolupráci s portálem palmknihy.cz nabízíme pro registrované čtenáře Městské knihovny v České Lípě možnost půjčování elektronických knih zdarma.

E-knihy jsou dostupné z katalogu.

Podmínky e-výpůjčky a způsob půjčování e-knih najdete v přiloženém manuálu.

ČTENÍ PODPORUJÍ POUZE ČTEČKY Onyx Boox, telefony a tablety s operačním systémem Android (5 a vyšší) a iOS pomocí aplikace na čtení e-knih (možnost registrace přímo v aplikaci Palmknihy bez nutnosti návštěvy webu Palmknihy.cz).

Audioknihy

Součástí knihovního fondu Městské knihovny v České Lípě jsou i knihy zvukové. Půjčování audioknih je soustředěno do čítárny městské knihovny na náměstí T.G.Masaryka a v nabídce je přes 2000 titulů různých žánrů včetně audioknih pro děti. Půjčování audioknih se řídí stejnými pravidly jako půjčování běžných knih.

Seznam audioknih najdete v on-line katalogu.

Časopisy a noviny

Časopisy a noviny se půjčují především v čítárně, ale některé tituly jsou dostupné také na pobočkách a v dětském oddělení. Poslední čísla časopisů se půjčují pouze v knihovně, starší čísla mají výpůjční lhůtu 14 dní. Jednotlivá čísla lze rezervovat nebo odkládat z poličky.

Seznam časopisů najdete v on-line katalogu.

Mapy a průvodce

V oddělení čítárny jsou k zapůjčení turistické mapy a průvodce, cyklomapy, vodácké a lyžařské mapy. Výpůjční lhůta jsou 4 týdny.

Deskové hry

Součástí knihovního fondu Městské knihovny v České Lípě jsou i deskové hry, které si můžete vypůjčit. Deskové hry je možné vypůjčit v oddělení beletrie, oddělení dětské literatury na nám. T.G.Masaryka, na pobočce Špičák a pobočce Lada. Hry si mohou půjčovat pouze čtenáři, kteří mají platnou registraci nejméně 6 měsíců a vyrovnané závazky vůči Městské knihovně Česká Lípa. Dětem se hra půjčí pouze v doprovodu zákonného zástupce a proti jeho podpisu. Více pravidla půjčování deskových her zde.

Seznam deskových her najdete v on-line katalogu.

Tematické kufříky

Čtenáři Městské knihovny v České Lípě mohou využít služby zapůjčení tzv. tematických kufříků. Jedná se o kufříky se zábavně-vzdělávacím obsahem určené dětem a jejich rodičům či prarodičům. Každý kufřík je zaměřen na jedno určité téma a obsahuje kromě knih také didaktické pomůcky, hračky, společenské hry a CD, jenž jsou přizpůsobeny věku a zájmu dětí. Barevné kufříky a jejich pestrý obsah dokáže přitáhnout pozornost dětí i k tématům, která se dají označit za „školní“, rodiče získají podněty jak rozvíjet fantazii a tvořivost dětí nebo zdolat úskalí výslovnosti či českého jazyka, zároveň mohou spolu s dětmi strávit společný čas. Doplněním služeb knihovny o půjčování tematických kufříků chceme dětem a celým rodinám nabídnout nový rozměr společných zážitků, od zábavy, hry, až po čtení a učení.

Tematický kufřík je skutečně dětský kartonový kufřík, v němž jsou uloženy tematicky laděné předměty – knihy, skládačky, herní předměty a jiná související média, která jsou spojena s danou zájmovou oblastí. Přidanou hodnotou tematického kufříku není jen prostý obsah, ale skutečnost, že kufříky se obvykle využívají pro společné rodinné čtení, společnou zábavu a poznávání, a v konečném důsledku obohacují společně strávený čas rodičů s dětmi, posilují jejich sounáležitost a společnou aktivitou tak upevňují vztahy v rodině.

Pravidla půjčování tematických kufříků zde.

Témata kufříků:
(kliknutím obrázek zvětšíte)

Čtečky elektronických knih

Registrovaní čtenáři Městské knihovny Česká Lípa starší 18 let mohou využít nabídky půjčování čteček elektronických knih. K dispozici jsou 2 čtečky Amazon Kindle 3, na nichž jsou nahrány elektronické knihy, jejichž obsah představuje volné dílo z hlediska autorských práv. Čtečky se půjčují na 4 týdny na základě smlouvy o výpůjčce a složení vratné kauce v hodnotě 500,-/ 1000,- Kč (dle typu čtečky) v čítárně Městské knihovny v České Lípě, nám. T.G.Masaryka 170.
Pravidla půjčování čtečky elektronických knih jsou upravena v příloze č.3 Knihovního řádu Městské knihovny v České Lípě zde.

Kindle 3
Elektronická čtečka knih s technologií elektronického inkoustu E-Ink
Rozsah:
hmotnost: 241 g;
displej: 6″ E-Ink, rozlišení 800 x 600, 167 dpi
Poznámka: Podporované formáty: Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněné MOBI, PRC, po konverzi HTML, DOC, DOCX, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP

Knihovní řád

Knihovní řád Městské knihovny v České Lípě najdete zde.

Ceník služeb

Ceník služeb Městské knihovny v České Lípě najdete zde.